Marian Banaś nie odpuszcza Orlenowi. NIK dostał zgodę sądu na kontrole w państwowych spółkach

Marian Banaś, fot. NIK

Sąd uznał, że Najwyższa Izba Kontroli ma prawo kontrolować spółki z udziałem Skarbu Państwa i stworzone przez nie fundacje. Dla Mariana Banasia to zielone światło do kontroli PKN Orlen.

REKLAMA

Gdański sąd uznał, że kontrolerzy NIK mogą zajmować się Energą należącą do grupy PKN Orlen. Kontrole mają dotyczyć zarówno fundacji, jak i całej grupy kapitałowej. Wcześniej państwowa spółka odmówiła poddania się działaniom. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania, ale sąd uchylił tę decyzję. – Postanowienie sądu wskazuje, że NIK ma prawo do przeprowadzania kontroli w spółkach Skarbu Państwa – mówił na antenie TVN Marian Banaś.

Choć sąd zajmował się tylko Fundacją Energa, to wyrok umożliwia NIK kontrole w innych państwowych spółkach i ich fundacjach. Marian Banaś, pytany, czy to otwiera furtkę do kontroli Orlenu, odpowiedział: “tak, będzie kontrola w Orlenie”. – Orzeczenie jest jednoznaczne […], więc absolutnie mamy prawo tutaj wchodzić na kontrolę. Skorzystamy z prawomocnego orzeczenia sądu – zapowiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli.

NIK złożył 10 zawiadomień w związku z kontrolą wydatków spółek z udziałem Skarbu Państwa i fundacji tworzonych przez te spółki. Wnioski dotyczą: PKN Orlen Energa, Sigma BIS, Fundacja Orlen, Fundacja Energa, PGNiG, Fundacja PGNiG, LINK 4 Towarzystwo Ubezpieczeń, Fundacja BGK, a także Alior Bank. Dotychczas prokuratura rozpatrzyła pięć z tych zawiadomień i we wszystkich przypadkach wydana została odmowa wszczęcia postępowania. Postanowienia zostaną zaskarżone przez NIK do sądu.

Źródło: TVN24

REKLAMA