Marek Belka przedstawił plan Platformy Obywatelskiej na walkę z inflacją. „Trzeba podnieść podatki, np. VAT do 25 proc.”

Marek Belka, fot. Wikimedia

Europoseł wybrany z list PO Marek Belka w rozmowie w TVN24 przedstawił pomysł opozycji na zredukowanie inflacji. Jego zdaniem, niezbędne będzie podniesienie podatku VAT do unijnego maksimum, czyli 25 proc.

Posłanka PO Izabela Leszczyna, która w przeszłości była wiceministrem finansów, unika jak ognia odpowiedzi na pytania o plan jej partii na walkę z inflacją. Polityk twierdzi, że zostanie to ujawnione po wyborach, aby… Prawo i Sprawiedliwość nie ukradło opozycji metody na zniwelowanie drożyny.

Bardziej rozmowny w tej sprawie jest europoseł Marek Belka, były premier i były minister finansów. – Być może będzie zmiana polityki budżetowej, ale to oznacza zacieśnianie pasa. W pewnym momencie trzeba będzie podnieść podatki, np. podnieść VAT do maksimum europejskiego czyli 25 procent. Jeżeli trzeba będzie ochładzać koniunkturę, ochładzać popyt to podwyżką VAT – powiedział na antenie TVN24.

Zdaniem polityka wybranego z list Platformy Obywatelskiej, szczyt inflacyjny będzie miał miejsce we wrześniu lub październiku i wyniesienie 18 proc. Rząd PiS od wielu lat prowadzi politykę ekspansji monetarnej i budżetowej. Teraz mamy sytuację, która jest bankructwem strategii gospodarczej rządu PiS – ocenił.

Źródło: TVN24