Managerowie państwowych spółek zrzucają się na PiS. Mają wpłacać do końca roku pieniądze na konto partii

Mateusz Morawiecki, fot. KPRM

Dziennik “Gazeta Wyborcza” ujawnił, że członkowie zarządu i kluczowi dyrektorzy w spółkach Skarbu Państwa mają wpłacać do końca roku pieniądze na konto PiS. Według informatorów, taką dyspozycję miały wydać władze partii.

REKLAMA

Jak zdradził informator “Gazety Wyborczej”, według dyspozycji zarządy miały wpłacić “najczęściej kwotę maksymalną”, natomiast dyrektorzy “wysokość miesięcznej pensji”. Rozmówcy dziennika wskazują, że wpłaty miały być rozłożone na miesiące, by pieniądze z różnych spółek nie wpływały na raz. Kolejna tura wpłat jest zaplanowana na przyszły rok.

Sami zainteresowani nie kryją złości, ale zdają sobie sprawę z tego, komu zawdzięczają intratne posady. – Płacą i płaczą, to ich polisa ubezpieczeniowa. Pewnie, że jest zdenerwowanie, ale każdy, kto ma rodowód PiS albo konotacje partyjne, ma tego świadomość – wyjaśnił jeden z rozmówców “Gazety Wyborczej”.

Tygodnik “Polityka” ustalił, że prezeska PZU i jej czterej zastępcy wpłacili w październiku po 45 150 zł na konto PiS. W sumie na konto partii Jarosława Kaczyńskiego w ciągu sześciu dni wpłynęło w sumie 225 tys. 750 zł. Każdy z nich wpłacił akurat taką sumę, bo to maksymalna kwota, jaką osoba fizyczna może wpłacić na partię polityczną w ciągu roku.

Źródło: “Gazeta Wyborcza”, “Polityka”

REKLAMA