Mamy pierwszy olimpijski medal! To brąz dla Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki, fot. Wikimedia

Ryoyu Kobayashi został mistrzem olimpijskim na normalnej skoczni w Pekinie. Japończyk wyprzedził Manuela Fettnera. Brązowy medal nieoczekiwanie zdobył Dawid Kubacki, który po pierwszej serii był ósmy. Kamil Stoch ostatecznie zajął szóste miejsce.

Pierwszy konkurs olimpijski skoczków narciarskich w Pekinie nie odbywał się w sprawiedliwych warunkach, a na początku pierwszej serii sędziowie ustawili wysoką belkę startową. Po pierwszej serii prowadził Ryoyu Kobayashi, który skoczył 104,5 m. Drugi był Słoweniec Peter Prevc (103 m), a trzeci Kamil Stoch (101,5 m). Kolejne lokaty zajmowali Rosjanin Jewgienij Klimow (104 m), Austriak Manuel Fettner (102,5 m) oraz Niemiec Constantin Schmid (102 m). Dawid Kubacki był ósmy – Polak uzyskał odległość 104 m, startując z 13. belki. Do rundy finałowej awansowali jeszcze 23. Stefan Hula (103 m; 14. belka) oraz 27. Piotr Żyła (95 m; 12. belka).

W drugiej serii Kobayashi skoczył gorzej od rywali, bo 99,5 metra ale to i tak wystarczyła do pierwszego w karierze złota. Świetnie spisał się także Fettner, który skokiem na 104 m zagwarantował sobie srebrny medal. Kapitalnym skokiem popisał się Dawid Kubacki, który uzyskał aż 103 metry. Polakowi taki wynik dał srebrny medal olimpijski. Słabiej w drugiej serii spisał się z Kamil Stoch, któremu zmierzono 97,5 m, co dało mu ostatecznie szóste miejsce. Z kolei Piotr Żyła oddał lepszy skok w drugiej serii. Sędziowie zaliczyli mu 99 metrów, co pozwoliło mu przesunąć się w górę klasyfikacji i zajął 21. lokatę. Stefan Hula skoczył słabiej i po próbie na 92,5 m został sklasyfikowany na 26. pozycji.

Źródło: sport.pl