Lekarz apeluje o natychmiastowe zakończenie lockdownu. „To nie działa!”

art business closed logo
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pexels

Dr Paweł Basiukiewicz powiedział na antenie Polsat News, że lockdown należy natychmiast zakończyć, ponieważ nie ma żadnych badań naukowych, które by potwierdzały, że ma on jakiś wpływ na rozprzestrzenienie się epidemii.

Lekarz, pracujący na co dzień na oddziale covidowym wyraził opinię, że trzeba jak najszybciej otworzyć gospodarkę i system edukacji. – Szkoły należy otwierać natychmiast, tak samo, jak lockdown należy zakończyć natychmiast – powiedział Basiukiewicz. Doktor przyznał również, że wprowadzanie lockdownu to decyzja polityczna.

Rozmówca Polsat News przekonywał, że jesteśmy świadkami wielkiej ilości zgonów związanych nie z koronawirusem, a brakiem dostępu do lekarzy specjalistów. – Ludzie umierają na zawał serca w domach, umierają bez dostępu do opieki zdrowotnej. Wszędzie, gdzie wprowadzono lockdown, była bardzo wysoko śmiertelność poza szpitalna – mówił dr Basiukiewicz.

Jako przykład kraju bez lockdownu i z niższą śmiertelnością niż w Polsce, Basiukiewicz podał Białoruś i Szwecję. – Lockdown zabija, o tym mówi wiele prac naukowych – podkreślał. – W Szwecji śmiertelność była trzykrotnie niższa niż w Polsce – dodał. 

Źródło: Polsat News