Kuriozalny pomysł premiera Morawieckiego. „Norwegia powinna podzielić się zyskami z ropy i gazu, bo pośrednio żerują na wojnie”

Viktor Orban i Mateusz Morawiecki, fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego. Zaapelował do młodych Polaków, aby wysyłali listy do swoich rówieśników z Norwegii, bo „ten kraj pośrednio żeruje na wojnie na Ukrainie”.

Mateusz Morawiecki uczestniczył w sobotę w sesji pytań i odpowiedzi podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Jego zdaniem, Norwegia powinna podzielić się zyskami z ropy i gazu, bo uzyskała je w wyniku wojny. – Nadmiarowe, przekraczające średnią roczną z ostatnich lat, zyski z ropy i gazu małego pięciomilionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą sto miliardów euro – zaczął swoją wypowiedź szef rządu.

Premier polecił swoim słuchaczom pisanie listów do rówieśników z Norwegii. – My się wszyscy oburzamy na Rosję, i słusznie. Bandycki napad, bandyci, zbrodniarze i tak dalej, ale szanowni państwo, młodzi ludzie, coś jest nie tak. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii. Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem – zaapelował Morawiecki.

Polityk zwrócił się też do „drogich norweskich przyjaciół”. – To nie jest normalne. To nie jest sprawiedliwe. To jest również żerowanie – niechcący oczywiście, bo to nie jest wina przecież Norwegii, ta wojna na Ukrainie – ale to jest pośrednie żerowanie na tym, co się dzieje. Na wywołanej przez Putina wojnie – stwierdził Morawiecki. – Oni się powinni tym błyskawicznie podzielić. Nie mówię, że koniecznie dla Polski. Dla Ukrainy, dla tych, którzy najbardziej ucierpieli na skutek tej wojny. Czyż to nie jest normalne? – dodał.

Poseł PO Dariusz Rosati przypomniał, w jaki sposób Norwegia inwestycje „nadmiarowe zyski”. „Premier najwyraźniej nie wie że ‚nadmiarowe’ zyski z wydobycia ropy i gazu w Norwegii gromadzone są na koncie państwowego funduszu inwestycyjnego (Norges Bank Investment Management) na potrzeby przyszłych pokoleń, gdy skończy się wydobycie. To wspólne pieniądze Norwegów” – napisał na Twitterze.

Źródło: TVN24