Kupujesz używany samochód? Sprawdź numer VIN

Fot. Pixabay

Każdy samochód posiada numer vin, znany także pod nazwą numeru nadwozia. Można porównać go do numeru PESEL człowieka. W sekwencji cyfr i liter, umieszczonej na tabliczce znamionowej auta, zakodowane są informacje o jego marce, roku produkcji i stanie technicznym. Dzięki vin dowiesz się także, czy auto, które zamierzasz kupić, nie pochodzi z kradzieży. 

1. Czym jest numer vin i do czego służy?

2. Jakie dodatkowe dane zawiera numer identyfikacyjny pojazdu?

3 Co jeszcze warto wiedzieć o numerze vin 

Czym jest numer vin i do czego służy?

Numer vin to skrót od angielskiego vehicle identification number, który nadaje producent pojazdu. Jest on nadawany każdemu producentowi, przez odpowiedni urząd w kraju, z którego pochodzi. W polskiej mowie potocznej ,vin występuje także jako numer nadwozia. Każdy jest unikalny i przypisany tylko do jednego egzemplarza samochodu. Współczesny numer vin składa się z ciągu siedemnastu znaków, liter i cyfr, z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Stanowią one unikatowy numer. Jest w nim zaszyfrowana cała historia pojazdu. Współczesny numer vin jest złożony z trzech części. Pierwsze trzy znaki, zwane WMI, to symbol używany na świecie przez producenta danej marki. W następnej znajdują się cyfry, które oznaczają model i parametry techniczne pojazdu, (vehicle descriptor section). Część ośmiu znaków zwana VIS 9 (vehicle identifier section), to rok i miejsce produkcji, oraz numer seryjny pojazdu. Aby odczytać te wszystkie dane, potrzebny jest dekoder vin, dostępny w sieci bezpłatnie. Przed kupnem używanego auta, koniecznie trzeba sprawdzić numer vin pojazdu

Jakie dodatkowe dane zawiera numer identyfikacyjny pojazdu?

Aby rozszyfrować numer, musisz przede wszystkim wiedzieć, gdzie go szukać. Zazwyczaj umieszczony jest on na tabliczce znamionowej, na słupku bocznym przy drzwiach od strony kierowcy. Tabliczka znamionowa z kodem vin, może znajdować się również na podłodze bagażnika lub na prawym nadkolu. Numer vin umieszczony jest także w dowodzie rejestracyjnym auta. Przed zakupem samochodu, warto porównać, czy wszystkie numery znajdujące się w samochodzie, są zgodne. Powinny do siebie dokładnie pasować. Jeśli tak nie jest, to możesz mieć powody do obaw, że sprzedający jest się nieuczciwy. Jeśli kontrahent w ogóle odmówi podania numeru vin, lepiej zrezygnuj z transakcji. Może to bowiem oznaczać, że auto jest kradzione. Kod vin, zawiera bowiem informacje o tym, czy pojazd nie znajduje się na liście aut poszukiwanych przez policję. Do rozszyfrowywania numeru nadwozia, służy bezpłatny dekoder dostępny w internecie. Po wpisaniu ciągu znaków, otrzymasz wszystkie najważniejsze informacje na temat pojazdu. 

Co jeszcze warto wiedzieć o numerze vin? 

Sprawdzanie numeru nadwozia w dekoderze internetowym, pozwoli ci prześledzić historię pojazdu, ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli auto zostało sprowadzone zza granicy i nie zarejestrowane w Polsce, danych, trzeba szukać w zagranicznych źródłach. W takim przypadku, warto zamówić pełny raport vin, który będzie zawierał całą historię samochodu. Dowiesz się z niego o wszystkich kolizjach, naprawach, wymianach części oraz poprzednich właścicielach auta. Znajdą się tam nawet stare zdjęcia pojazdu, dzięki czemu zorientujesz się, jak wyglądał wcześniej. Koszt pełnego raportu vin, nie jest wysoki i wynosi około 50 zł. Stanowi jednak bogate źródło informacji, na temat auta, które chcesz kupić. Numer vin, pomoże także w sprowadzeniu trudno dostępnych części zamiennych. Dzięki temu masz gwarancję, że będą one idealnie pasowały do twojego samochodu. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA