Ksenofobiczne ataki na Polaków mieszkających na Islandii. Miejscowi twierdzą, że nasi rodacy rozprzestrzeniają koronawirusa

Reykjavik, fot. Pixabay

Od kilku tygodni dochodzi do ksenofobicznych ataków na przedstawicieli polskiej mniejszości mieszkającej na Islandii. Polacy są posądzani przez miejscową społeczność o przyczynianie się do rozwoju pandemii koronawirusa.

Do islandzkich służb coraz częściej trafiają informacje o atakach na przedstawicieli polskiej mniejszości, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Miejscowa społeczność zarzuca im przyczynianie się do rozwoju pandemii COViD-19. Co ciekawe, w ostatnim czasie na Islandii odnotowano jedynie dwa przypadki zakażenia COVID-19 wśród osób przybywających z Polski.

Głos w tej sprawie zabrał tamtejszy minister spraw zagranicznych. – Polska społeczność zarówno wzbogaciła życie narodowe, jak i odegrała znaczącą rolę w tworzeniu dobrobytu w ostatnich latach, a debata na temat ich roli w przenoszeniu koronawirusa jest przykra i niesprawiedliwa – przekazał Gudlaugur Por Pordarson, szef islandzkiego MSZ.

Problemem zajęła się także polska dyplomacja. – Z panem ministrem uznaliśmy, że nie ma najmniejszych podstaw do tolerowania ataków nietolerancji okazywanych Polakom – poinformował Gerard Pokruszyński, ambasador RP na Islandii.

Źródło: wp.pl