Koniec 14. emerytury! Rząd nie ma już pieniędzy na świadczenia dla seniorów

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-24. Wynika z niego, że władza nie przewiduje już środków na dalszą wypłatę 14. emerytur.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021-24, zaprezentowany Komisji Europejskiej, zakłada utrzymanie wypłaty trzynastych emerytur. Z budżetu przewidzianego na dodatkowe świadczenie wynika, że wartość wypłat dla seniorów będzie z roku na rok sukcesywnie rosła.

O ile w 2021 roku na realizację świadczenia przewidziano 13,1 mld zł, to w 2025 roku Polska ma wydawać na trzynastkę miliard złotych więcej. To oznacza, że „trzynastka” będzie regularnie waloryzowana.

W dokumencie nazywanym „Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2021-2024” nie przewidziano za to środków na dalszą wypłatę 14. emerytur. Może to oznaczać, że dodatkowe świadczenie zostanie przekazane seniorom tylko w 2021 roku, a potem zostanie wstrzymane.

Gdyby rząd chciał kontynuować wypłatę czternastek, musiałby uwzględnić wydatki w Planie. Program 14. emerytur nie będzie więc prawdopodobnie kontynuowany.

Źródło: RadioZET.pl