Kompleksowa pielęgnacja od pierwszych chwil życia

fot. mat. partnera

Noworodek wymaga szczególnej pielęgnacji, ze względu na delikatną skórę, skłonną do podrażnień. W pierwszych dniach życia maluszek potrzebuje troski oraz odpowiednich kosmetyków do oczyszczania skóry. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja noworodka w pierwszych dniach życia.

Oczyszczanie skóry noworodka i jamy ustnej

Noworodek nie potrzebuje codziennej kąpieli. Według zaleceń pediatrów w pierwszych dniach życia konieczna jest tylko jedna kąpiel. Dzieje się tak, ponieważ w wodach płodowych zawarte są bakterie wpływające dobroczynnie na odporność dziecka. Dzięki nim jest on chroniony przed wirusami. Te bakterie są więc naturalną barierą ochronną. Zalecane jest więc jedynie wytarcie skóry dziecka zaraz po porodzie. Pierwsza kąpiel może odbyć się dopiero po dwóch dniach od porodu. Konieczna jest jednak pielęgnacja tzw. kikuta pępowinowego. Należy go dokładnie przecierać za pomocą jałowego gazika, nasączonego wodą z mydłem. Można również czyścić go patyczkami do uszu, a następnie osuszać za pomocą pieluszki tetrowej. 

Konieczna jest także pielęgnacja twarzy noworodka. Tę należy wykonywać codziennie. Pierwszym etapem jest obmywanie twarzy dziecka za pomocą wacika oraz wody, najlepiej przegotowanej. Oczy z kolei przemywamy wacikiem nasączonym wodą i roztworem z soli fizjologicznej. Od pierwszych dni życia trzeba również zadbać o higienę jamy ustnej maluszka. Nim pojawią się mleczaki, wystarczy jałowy gazik namoczony w wodzie. Przecieramy za jego pomocą dziąsła oraz język dziecka.

Nosek z kolei czyścimy za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej oraz gruszki, którą odciągamy zalegającą w nozdrzach wydzielinę.

Ochrona skóry dziecka

Noworodek potrzebuje naturalnych i nawilżających kosmetyków. Zapobiegają one nadmiernemu wysuszeniu skóry oraz odpieluszkowemu zapaleniu skóry. Do kąpieli należy używać delikatnych emolientów. Natłuszczają skórę oraz sprawiają, że tworzy się na niej film ochronny. Kąpiel powinna być wykonywana raz na dwa lub trzy dni. Codziennie oczyszczamy twarz dziecka, pachy, doły kolanowe oraz pachwiny i miejsca intymne. Woda do kąpieli powinna być lekko ciepła, z dodatkiem specjalnego płynu natłuszczającego. Takie kosmetyki można kupić m.in. w aptekach oraz sklepach z kosmetykami dla niemowląt. Nie posiadają parabenów, wysuszających skórę konserwantów ani barwników. 

Po kąpieli skórę noworodka delikatnie osuszamy za pomocą ręcznika oraz natłuszczamy. Dobrym wyborem będzie oliwka dla dzieci, przeznaczona od pierwszych dni życia dziecka.

Z kolei po każdej zmianie pieluszki oraz wytarciu miejsc intymnych za pomocą pieluszki namoczonej w wodzie, oraz mydle, konieczne jest nałożenie pudru, zwłaszcza na pachwiny. W tych miejscach często dochodzi do odparzeń — puder pochłania nadmiar wilgoci oraz sprawia, że dziecko czuje się bardziej komfortowo w pieluszce. 

Kosmetyki dla dzieci do codziennej pielęgnacji powinny posiadać stosowne atesty, muszą być wolne od konserwantów oraz barwników. W ich składzie powinny znaleźć się naturalne roślinne wyciągi oraz emolienty. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA