Kolejna lawina w Tatrach. Nagranie robi wrażenie!

fot. Pexels

W weekend w Tatrach zeszła kolejna lawina. Tym razem w okolicach Doliny Roztoki. Całe szczęście nikt nie ucierpiał. Do sieci trafiły nagrania, gdzie widać całe zdarzenie.

W Tatrach od kilku dni obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W ubiegły piątek zeszło co najmniej sześć lawin, które zostały wywołane przez skiturowców lub snowboardzistów, poruszających się poza wyznaczonymi trasami. Dzień później natomiast zeszła kolejna lawina, w okolicach Doliny Roztoki.

Nagrania przedstawiające całe zdarzenie zamieścił portal Tatromaniak.pl. Można na nich zobaczyć masyw śnieżny, który sunie zboczami Koziego Wierchu. Choć filmy zostały nakręcone z dużej odległości, to ilość śniegu robi duże wrażenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał z powodu zejścia lawiny.

W Tatrach cały czas panują trudne warunki. Jak podaje TPN, szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg. Wiele z nich jest nieprzetartych i pozawiewanych przez wiatr. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczające widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Ponadto niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask).

Źródło: tatromaniak.pl