Kierowco szykuj się na zmiany! Naklejki rejestracyjne odejdą do lamusa

fot. Pexels

Dla kierowców szykują się kolejne zmiany. Pakiet deregulacyjny zniesie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na przedniej szybie. To oznacza, że będziemy musieli ją teraz odkleić.

Pakiet deregulacyjny to szereg zmian dotyczących rejestracji pojazdów, które są i będą wprowadzane etapami. Jedną ze zmian będzie brak konieczności naklejania na szybę nalepki rejestracyjnej. Aktualnie gdy rejestrujemy pojazd otrzymujemy dwie tablice rejestracyjne oraz naklejkę którą powinniśmy umieścić w prawym dolnym rogu szyby czołowej. Koszt za wydanie takiej naklejki to 18,50 zł, za którą płacimy w wydziale komunikacji. Według zmian, które mają nastąpić w ramach pakietu deregulacyjnego, obowiązek ten zostanie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że od początku grudnia samochody nie muszą posiadać naklejki. Przestanie ona obowiązywać dopiero do 4 września 2022 r.

Usunięcie naklejki rejestracyjnej to wcale nie łatwa sprawa. Aby naklejka nie pozostawiła po sobie śladu wymaga kilku sztuczek. Kluczowym czynnikiem jest tutaj temperatura. Im więcej ciepła dostarczy kierowca, tym łatwiej naklejka zejdzie z powierzchni szyby. Dlatego też najlepiej usuwać naklejkę latem.

Po podgrzania szyby w samochodzie należy wykorzystać np. suszarkę do włosów i trzeba skierować ją nie tylko na samą naklejkę, ale też jej otoczenie. Wtedy naklejkę należy oderwać zdecydowanym ruchem startując najlepiej z dwóch punktów. Do podważenienia można wykorzystać żyletkę czy nawet skrobaczkę do szyb.

Czasami po zerwaniu naklejki z numerem rejestracyjnym z szyby pozostają resztki kleju. Aby się ich pozbyć wystarczy przetrzeć powierzchnię szyby szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub zmywaczem do paznokci. Jeśli natomiast na szybie pozostały resztki naklejki musimy powtórzyć procedurę z podgrzaniem i zdrapać resztki przy pomocy żyletki.

Źródło: moto.pl