Kiedy pielęgniarka może samodzielnie prowadzić szczepienia?

fot. Pexels

Osoby, które ukończyły naukę w kierunku pielęgniarstwa, nie mają jeszcze wszystkich uprawnień pozwalających na prowadzenie świadczeń zdrowotnych u pacjentów. Dotyczy to również samodzielnego prowadzenia szczepień.

Kurs szczepień ochronnych dla pielęgniarek

By pielęgniarka mogła rozpocząć prowadzenie szczepień ochronnych we własnym zakresie, musi ona wcześniej uzyskać do tego odpowiednie uprawnienia.

Uprawnienia do samodzielnego prowadzenia szczepień daje zaliczenie egzaminu, który wchodzi w skład kursu szczepień. Takie specjalistyczne kursy dla pielęgniarek są obecnie organizowane w wielu ośrodkach działających na terenie całego kraju i pozwalają one na uzyskanie kompleksowego przygotowania w tym właśnie zakresie.

Aby zatem pielęgniarka mogła prowadzić szczepienia ochronne we własnym zakresie, a nie pod nadzorem, musi zapisać się na kurs szczepień – https://www.v-med.pl/kursy-szczepien-dla-pielegniarek/ a następnie zaliczyć egzamin, który prowadzony jest pod koniec kursu.

Program specjalistycznych kursów szczepień

W ramach specjalistycznych kursów szczepień ochronnych pielęgniarki mogą uzyskać kompleksowe przygotowanie do ich przeprowadzania w różnych grupach wiekowych – u niemowląt, dzieci, młodzieży, a także u osób dorosłych.

Tego typu kursy obejmują zajęcia teoretyczne, często również prowadzone online, a także praktyki, które prowadzone są na oddziałach szpitalnych oraz w praktykach lekarskich.

Podczas kursów poruszane są między innymi poniższe tematy:

  • zasady prowadzenia szczepień ochronnych w Polsce
  • rodzaje obowiązkowych szczepień ochronnych
  • kalendarz szczepień, czyli terminy ich prowadzenia
  • wykrywanie niepożądanych odczynów poszczepiennych u szczepionych osób
  • sprawozdawczość, czyli przygotowywanie odpowiednich dokumentów dotyczących szczepień

Po zajęciach teoretycznych oraz praktycznych osoby, które zapisały się na kurs szczepień, przystępują do egzaminu sprawdzającego ich kwalifikacje.

Czas trwania kursów szczepień dla pielęgniarek

Specjalistyczne kursy szczepień przeznaczone dla pielęgniarek trwają łącznie 80 godzin. Na ten czas składają się wykłady oraz ćwiczenia, które trwają 35 godzin oraz praktyki, które trwają 45 godzin.

Warto wskazać, że kurs szczepień często jest organizowany przez ośrodki w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia obywają się wtedy w soboty oraz w niedziele. Dzięki temu nie kolidują one z obecnymi obowiązkami zawodowymi.

Cena kursu szczepień dla pielęgniarek

Ceny tego typu zajęć zależne są głównie od cennika ośrodka oraz od liczby osób, które zgłosiły się na zajęcia. Najczęściej jest to wydatek kilkuset złotych, dlatego też kurs szczepień nie jest związany z wysokim wydatkiem.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA