Katastrofa rządowego programu budowy domów drewnianych. Zamiast 5 tys. powstało zaledwie 31

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

W 2019 roku państwowa spółka Polskie Domy Drewniane miała zbudować pięć tysięcy nieruchomości. Do końca stycznia 2022 r. powstało zaledwie… 31 mieszkań i dwa lokale usługowe.

W 2018 roku ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk szumnie zapowiadał, że państwowa spółka zbuduje w ciągu roku 5 tys. domów z drewna. Inne deklaracje polityków partii rządzącej mówiły o nawet 11 tys. domów do 2022 roku. Inwestycja miała być częścią słynnego programu „Mieszkanie Plus”.

Program budowy drewnianych domów skończył się kompletną klapą. Do stycznia 2022 r. oddano do użytku zaledwie 31 domów i dwa lokale usługowe. Minister klimatu Anna Moskwa w materiale TVN24 podała, że spółka Polskie Domy Drewniane zrealizowała do tej pory dwie inwestycje – w Łodzi i Choroszczy pod Białymstokiem. W pierwszej znajduje się 20 domów, a w drugiej 11.

Jak zawsze w przypadku tego typu projektów, są też wygrani. To prezesi państwowej spółki Polskie Domy Drewniane, którzy zarobili w sumie 581 tys. zł. Na ich konta trafiły gigantyczne pensje, choć prowadzona przez nich spółka działając na prywatnych zasadach już dawno musiałaby ogłosić bankructwo.

Przypomnijmy, że cały program Mieszkanie Plus okazał się klapą. Rząd deklarował w 2016 roku, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań. Jednak do końca października 2021 r. do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań. Szczegółowe dane odnośnie realizacji programu ujawniła Najwyższa Izba Kontroli.

Źródło: TVN24