Jest pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce! Czy minister Niedzielski myśli już o kolejnym lockdownie?

Adam Niedzielski, fot. KPRM

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek małpiej ospy. Zakażony pacjent przebywa na izolacji w szpitalu. Adam Niedzielski podpisał dziś trzy rozporządzenia ws. małpiej ospy.

REKLAMA

Informacja została potwierdzona na konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. – W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział Adam Niedzielski. Z kolei rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz dodał, że zakażony pacjent jest na izolacji w szpitalu.

Minister zdrowia już wcześniej podjął decyzję, że osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie, będą obowiązkowo hospitalizowane. 21 dni będzie wynosić kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie. W pierwszym czytamy, że “ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”. Drugie rozporządzenie dotyczy obowiązku zgłaszania przez lekarza przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Z kolei trzecie wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. 

Źródło: Onet.pl

REKLAMA