Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci blisko pół miliarda zł na nagrody dla pracowników. Tak wygląda “zaciskanie zębów” w państwowych spółkach?!

fot. mat. prasowe / JSW SA

22-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzyma w lipcu jednorazową nagrodę, która w sumie wyniesie 480 mln zł. Spółka Skarbu Państwa lekką ręką rozda gigantyczne pieniądze, choć kilka dni temu prezydent Andrzej Duda apelował o “zaciskanie zębów”.

REKLAMA

Wysokość jednorazowych nagród w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyniesie od 13 tys. zł brutto dla pracowników pracujących na powierzchni, przez 16 tys. zł dla załogi zakładów przeróbki węgla, po 19 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią. Koszt wypłaty nagrody jednorazowej, łącznie z kosztami pracodawcy, wyniesie około 480 mln zł.

To dość zaskakująca decyzja biorąc pod uwagę, że pracownicy JSW kilka miesięcy temu otrzymali podwyżki. Być może rząd – nadzorujący spółki Skarbu Państwa – chce w ten sposób przypodobać się górnikom w obliczu wdrożenia programu likwidacji polskich kopalń do 2049 roku, tak jak zażyczyła sobie tego Bruksela.

Decyzja Jastrzębskiej Spółki Węglowej stoi również w sprzeczności z wypowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas spotkania  z mieszkańcami powiatu lipskiego zaapelował do obywateli o „zaciśnięcie zębów i pozostanie optymistami” w kwestii problemów z szalejącą w Polsce drożyzną.

Źródło: Wnp.pl

REKLAMA