Jakie są różnice między księgowością pełną i uproszczoną?

fot. Pexels

Pełna księgowość to jeden z najbardziej skomplikowanych typów rozliczania działalności gospodarczej. Jednakże oznacza to również, że daje ona najwięcej szczegółowych informacji o kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Niektóre podmioty na mocy stosownych przepisów zobowiązane są do prowadzenia pełnej księgowości. Jest też księgowość uproszczona. W tym artykule poznasz różnice pomiędzy tymi rozliczeniami.

REKLAMA

Różnice pomiędzy pełną księgowością i uproszczoną 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą małą lub średnią firmę, muszą zdecydować się nad formą księgowości. Duże firmy już nie mają tego dylematu! Jedyną możliwą opcją dla nich jest prowadzenie księgowości pełnej. Jednak warto poruszyć temat: pełna księgowość i uproszczona – różnice. To pierwsze rozwiązanie jest bardzo precyzyjne i szczegółowe. Trzeba podkreślić, że jest ono skomplikowane do realizacji. Dlatego też warto powierzyć to zadanie specjalistom w dziedzinie rachunkowości! Zajrzyj na naszą stronę i dowiedz się więcej o ofercie: https://biurorachunkowe-asset.pl/obsluga-ksiegowa-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej/. Musisz wiedzieć, że obowiązek prowadzenie pełnej księgowości spoczywa na spółkach cywilnych, spółkach handlowych oraz osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych oraz spółkach partnerskich, gdy ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 mln euro.

Na czym polega księgowość uproszczona? 

Księgowość uproszczona a pełna? Podstawową cechą tego pierwszego sposobu rozliczania jest to, że jest znacznie prostszy. Istnieją trzy podstawowe formy prowadzenia uproszczonej księgowości. Do nich należy: ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa oraz księga przychodów i rozchodów. Księgowość uproszczona, a pełna? W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów z Biura Rachunkowego Asset! Chcesz dowiedzieć się więcej o proponowanych usługach? Zajrzyj na stronę: biurorachunkowe-asset.pl.

Zalety księgowości pełnej i uproszczonej 

Do zalet księgowości pełnej można zaliczyć to, że daje ona kompletny obraz sytuacji finansowej firmy. To pozwala na zdecydowanie lepsze planowanie inwestycji. Kolejną korzyścią ze stosowania tego sposobu rozliczania jest pełna kontrola nad wydatkami, kosztami i źródłami przychodów. Zdecydowanie się na uproszczoną księgowość oznacza niskie koszty obsługi rachunkowej. Do tego jest też łatwa w prowadzeniu. Nie ma w tym przypadku konieczności wdrażania skomplikowanych procedur.

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA