Jak pracuje pompka perystaltyczna i jakie ma zastosowanie?

Do kategorii pompek zaliczane są różne typy urządzeń. Wśród nich dostępna jest też pompka określana jako perystaltyczna lub jelitowa. Co to za rodzaj pompki? Jakie ma ona zastosowanie?

Pompka perystaltyczna – co to jest?

Urządzenia jak pompka wykorzystywane są obecnie w celu prowadzenia różnych prac związanych z transportem mediów. Ze względu na swoją specyfikę działania są one również bardzo efektywne i dzięki temu umożliwiają realizację wielu procesów.

Wśród dostępnych modeli znajduje się również pompka perystaltyczna, która ze względu na swój sposób działania nazywana jest również pompą jelitową.

Charakterystyczną cechą tego typu pompek jest ich budowa, która przypomina działanie jelit oraz naśladuje odbywające się w nich ruchy perystaltyczne. Tego typu pompa składa się z rurki, która jest naciskana przez obracające się rolki, wałki, albo wirniki, które powodują przetłaczanie znajdujących się w nich mediów. W efekcie sama pompa nie ma wtedy kontaktu z medium, ponieważ cały czas znajduje się ono w rurce.

Budowa pompki perystaltycznej powoduje, że jest ona urządzeniem cechującym się bardzo wysoka precyzja działania, dlatego też jest ona używana często wtedy, gdy konieczne jest właściwe dozowanie produktów.

Również warto wskazać, że może ona być używana w prowadzeniu transportu różnego rodzaju mediów, również tych agresywnych, o zróżnicowanych konsystencjach.

Gdzie używane są pompki perystaltyczne?

Ze względu na swoją budowę pompka perystaltyczna wykorzystywana jest aktualnie w różnych obszarach przemysłu, gdzie pojawia się konieczność zastosowania urządzenia cechującego się precyzją, dokładnością, ale też odpornością na media, z którymi ma współpracować.

Najczęściej pompka perystaltyczna wykorzystywana jest w branżach jak chemiczna, farmaceutyczna czy kosmetyczna, na przykład używana jest ona do dozowania kosmetyków czy farb.

Również tego typu pompki używane są w innych celach, między innymi mogą być używane w branży spożywczej, ponieważ bardzo dobrze nadają się do transportowania płynów czy produktów półpłynnych, również lepkich, gęstych, zawierających w składzie cząstki stałe.

Pompka perystaltyczna – gdzie kupić?

Obecnie wyposażenie jak pompka perystaltyczna może być zakupione w różnych firmach, między innymi bezpośrednio u producentów, a także dystrybutorów tego typu sprzętu.

Z dostępnymi wariantami urządzeń można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów, gdzie można również uzyskać informacje o ich parametrach technicznych, co ułatwia dobór odpowiedniego sprzętu tego typu.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA