Jak być dobrym agentem nieruchomości?

Fot. mat. partnera

Branża nieruchomości nie należy do najbardziej przystępnych – aby utrzymać się na jej burzliwych wodach trzeba być prawdziwym ekspertem w swoim fachu! Jeśli myślimy, aby jako agent nieruchomości pomagać w spełnianiu mieszkaniowych marzeń i planów, musimy posiadać kilka niezwykle ważnych cech. Co wyróżnia agentów, którzy z łatwością zdobywają zaufanie swoich klientów i są w stanie zakończyć z sukcesem każdą transakcję?

Zaufanie budujemy poprzez rozmowę…

Podstawą pracy agenta nieruchomości jest jego relacja z klientem. Dla większości osób, które odwiedzają biuro nieruchomości zakup wymarzonego mieszkania albo sprzedaż bądź wynajem tego, które już posiadają, jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Bardzo stresujących decyzji, dodajmy. Przy pośredniku każdy klient powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie – tak, aby mógł mu w pełni zaufać powierzając swoje marzenia!

Jak zbudować to zaufanie? Oczywiście poprzez rozmowę! Dobry agent nieruchomości to przede wszystkim świetny słuchacz; potrafi zaangażować się w historię i plany, z którymi przychodzą do niego klienci, a ich potrzeby – naprawdę go interesują. Bez tego trudno liczyć na owocną współpracę. 

Równie ważne jest indywidualne podejście do klienta (oraz do nieruchomości, którą będziemy się zajmować!). Najlepsi pośrednicy nie mają problemu z tym, by dostosować swoje pomysły i rozwiązania do jego oczekiwań; wręcz przeciwnie, sami starają się o to, by ich propozycje były wyjątkowe. Tak, jak wyjątkowy jest każdy klient!

… a wyniki osiągamy ekspercką wiedzą!

Wzorowa współpraca z klientem to jedno, ale sukcesy na rynku nieruchomości zawdzięczamy w dużej mierze naszym kompetencjom. Od agentów nieruchomości oczekuje się, aby doskonale rozumieli rynek mieszkaniowy – mieli w małym palcu panujące na nim trendy i zasady oraz znali specyfikę rynku lokalnego; tego, na którym działają bezpośrednio. Dobry agent będzie dla swojego klienta niczym przewodnik; powinien więc być w stanie odpowiedzieć na każde pytanie!

Tych pytań może być dużo – sprzedaż, zakup czy wynajem nieruchomości są bowiem długimi i dosyć skomplikowanymi procesami. Najlepsi agenci pomagają swoim klientom na każdym etapie drogi do sfinalizowania transakcji – nie tylko na jej starcie i na finiszu – muszą zatem wyróżniać się wiedzą i umiejętnościami z wielu dziedzin. Przygotowanie atrakcyjnej, budzącej zainteresowanie oferty powinno być absolutną podstawą przy sprzedaży nieruchomości. Ominięcie prawnych, finansowych i administracyjnych pułapek? Dla dobrego agenta to nic trudnego. A wyłowienie z morza tysięcy ogłoszeń mieszkania, które spełni wszystkie oczekiwania klienta? To nieraz spore wyzwanie, ale pośrednik musi być w stanie się z nim uporać.


Trudno jednak oczekiwać, że jeden agent będzie ekspertem w absolutnie każdej dziedzinie. Pośrednictwo nieruchomości łączy przecież wiedzę z zakresu prawa, finansów, marketingu czy prowadzenia negocjacji. Dlatego właśnie najlepsi agenci rzadko działają sami – najczęściej współpracują ze sobą w biurach nieruchomości, gdzie mają szansę stale rozwijać swoje umiejętności dzięki wewnętrznym szkoleniom oraz wymianie doświadczeń z koleżankami i kolegami po fachu. Mają też do dyspozycji zespoły wsparcia złożone z prawników, marketerów czy architektów, które na co dzień zapewniają im ekspercką wiedzę i olbrzymie doświadczenie w każdym aspekcie wpływającym na skuteczność transakcji i poczucie komfortu klienta w jej trakcie. Przykładem takiego biura może być agencja nieruchomości homfi – dwukrotnie wybrana przez serwis Otodom najlepszą agencją w Polsce m.in. przez to, jak ważny jest dla niej rozwój współpracujących z nią pośredników. Homfi posiada swoje oddziały na terenie całego kraju – biuro nieruchomości homfi Gdańsk, podobnie jak oddziały w Krakowie czy Warszawie, czeka z otwartymi drzwiami nie tylko na nowych klientów, ale także i na zdolnych, szukających wyzwań agentów!

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA