Jacek Sasin apeluje do firm, aby nie nastawiały się głównie na zysk. W tym samym czasie państwowe spółki notują rekordowe dochody

Jacek Sasin (z lewej), fot. KPRM

Szef ministerstwa aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do firm, aby „w tych trudnych czasach nie nastawiały się głównie na zysk”. Państwowe spółki chwalą się w ostatnich miesiącach rekordowymi dochodami.

Podczas 7. edycji  Kongresu 590 Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, mówił o trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej wojną na Ukrainie. – W tych trudnych czasach kiedy Polacy zmagają się z rosnącymi cenami paliwa, energii, oprocentowaniem kredytów, zwracam się z prośbą do firm by nie nastawić się głównie na zysk, ale szukać rozwiązań społecznie akceptowalnych. To nie czas na maksymalizację zysków – podkreślał Jacek Sasin.

Jego wypowiedź brzmi o tyle kuriozalnie, że obecnie spółki Skarbu Państwa – nad którymi nadzór sprawuje Jacek Sasin – chwalą się rekordowymi zyskami. Na przykład Grupa PKN Orlen w całym 2021 roku zarobiła na czysto ponad 11 mld zł. Z kolei PKO BP, JSW, Grupa Lotos i Grupa Azoty pobiły w pierwszym kwartale br. swoje historyczne wyniki. Zyski wymienionych spółek sfinansowali Polacy, którzy z powodu zwiększonych marż więcej płacą za paliwo, węgiel i inne towary oraz usługi.

Internauci nie zostawili na wypowiedzi Sasina suchej nitki. „Że też Jacek Sasin wprost bije w Orlen?!” – kpił jeden z nich. „PiS wali przedsiębiorców w rogi i oczekuje, że sobie tego nie odbiją w cenach. Klient ma pieniądz od PiS i zapłaci drogo i srogo” – napisał użytkownik Twittera. „Apeluję do posłów, by w trudnych czasach nie podnosili sobie pensji i diet” – czytamy w kolejnym wpisie.

Źródło: gov.pl