IPN szuka pary ze zdjęcia. Fotografia została wykonana na tle zniszczonej podczas wojny Warszawy

fot. Facebook / Instytut Pamięci Narodowej

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej ponownie poprosiło internautów o pomoc w odnalezieniu osób. Tym razem chodzi o parę, która została uwieczniona na fotografii autorstwa warszawskiego fotografa Henryka Śmigacza.

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kolejną akcję poszukiwania osób z archiwalnego zdjęcia. Na opublikowanej fotografii widzimy kobietę i mężczyznę na tle powojennej Warszawy. „Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię? Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tych młodych ludziach – skąd pochodzili, jak potoczyły się ich dalsze losy? Gdzie i w jakich okolicznościach wykonano zdjęcie?” – czytamy na profilu IPN w mediach społecznościowych.

Na znalezieniu osób zależy również Aleksandrze i Małgorzacie Szczygielskim, córce i wnuczce warszawskiego fotografa Henryka Śmigacza, które przekazały IPN-owi wyjątkową kolekcję zdjęć z okresu powojennego. Kobietom bardzo zależy na przywróceniu imion bohaterom fotografii.

IPN zaprosił internautów do wspólnych poszukiwań. „Wierzymy w siłę Facebooka, wierzymy, że dzięki Wam tym razem poznamy imiona młodych ludzi z prezentowanej fotografii” – czytamy. Każdy, kto rozpoznaje osoby ze zdjęcia, może zgłosić się mailowo do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: Facebook / Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej