Inflacja w Polsce jest już oficjalnie dwucyfrowa! Fatalne dane GUS za marzec

fot. Pixabay

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane odnośnie inflacji w marcu 2022 r. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do marca 2021 r. aż o 10,9 proc. To najwyższy wynik od lipca 2000 r., czyli od blisko 22 lat.

Według wyliczeń GUS, inflacja w marcu przebiła dotychczasową granicę i wynosi już 10,9 proc. O 33 proc. w ujęciu rok do roku wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu. W marcu 2022 r. ceny nośników energii wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do marca 2021 r. o 23,9 proc. Z kolei za żywność zapłaciliśmy o 9,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ostatnio dwucyfrowy wskaźnik inflacji w Polsce odnotowano prawie 22 lata temu, czyli w lipcu 2000 roku. Wyliczenia GUS to tzw. szybki szacunek, który może być jeszcze zweryfikowany, a bardziej szczegółowe wyliczenia pojawią się w połowie kwietnia. Zwykle jednak dane nie różnią się od siebie o więcej niż kilka dziesiątych procenta.

W porównaniu z lutym 2022 r., czyli w ujęciu miesiąc do miesiąca, inflacja wzrosła o 3,2 proc. z czego najszybciej drożały paliwa – o 28 proc. Analitycy są zgodni, że niechlubny rekord inflacji w tym wieku może zostać pobity już w kwietniu. Z pewnością przyczyni się do tego wojna na terenie Ukrainy, choć warto pamiętać, że już na długo przed zbrojną agresją Rosji, inflacja w Polsce była bardzo wysoka.

Źródło: GUS