Inflacja w lutym mniejsza niż w styczniu, ale nadal wysoka. To efekt czasowej obniżki podatku VAT

fot. Pixabay

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,5 proc.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,5 proc. (przy wzroście cen usług o – 9,1 proc. i towarów – o 8,3 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,3 proc. (w tym towarów – o 0,9 proc. przy wzroście cen usług – o 1,5 proc.).

„W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 2,7 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,2 proc.), zdrowia (o 1,2 proc.), łączności (o 1,4 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 1,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,08 pkt proc. i po 0,07 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,6 proc.) oraz żywności (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,44 pkt proc. i 0,28 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Niższy wskaźnik inflacji w porównaniu do poprzednich miesięcy to efekt obniżki podatku VAT na wiele produktów w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że to tylko czasowa i krótkotrwała zmiana. Eksperci banku Pekao spodziewali się jeszcze lepszych wiadomości. “Inflacja w lutym na chwilę zwolniła dzięki Tarczy Antyinflacyjnej do 8,5 proc. r/r, ale przekraczając przy tym nasze i tak już wygórowane oczekiwania (8,4 proc.) oraz konsensusu rynkowego (8,1 proc.)” – czytamy na profilu twitterowym Analizy Pekao.

Źródło: GUS

REKLAMA