Inflacja uderzyła również w izby wytrzeźwień. Minister Adam Niedzielski ustalił nowe stawki opłat za nocleg

Fot. Pixabay

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował o podniesieniu opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień. W tym roku nocleg w tzw. “wytrzeźwiałce” będzie kosztował 393,01 zł.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podpisał obwieszczenie podnoszące wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Z dokumentu wynika, że maksymalna cena za pobyt w tym przybytku wynosi 393,01 zł”. W ubiegłym roku za nocleg w tym miejscu trzeba było zapłacić 343,54 zł. Oznacza to wzrost o 49,47 zł, czyli o ponad 14 proc. w ujęciu rok do roku. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie nazwało podwyżkę “waloryzacją”.

Kwota podana przez resort zdrowia to opłata maksymalna. Samorządy, które prowadzą tego typu placówki, mogą ustalić niższą cenę za pobyt. Izby wytrzeźwień w całym kraju zmagają się z problemami finansowymi, ponieważ “goście” nie chcą płacić za nocleg. Na przykład długi Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, które prowadzi “wytrzeźwiałkę” w stolicy województwa zachodniopomorskiego, sięgają już 1,5 mln zł.

Izby wytrzeźwień mogą organizować i prowadzić organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców oraz organy powiatu. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do zadań izby wytrzeźwień należy m.in. sprawowanie opieki nad osobami w stanie nietrzeźwości, wykonywanie zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz udzielanie pierwszej pomocy. 

Źródło: InnPoland.pl

REKLAMA