Inflacja nie odpuszcza! W styczniu ceny w sklepach detalicznych wzrosły o 20 proc.

Fot. Pixabay

W styczniu br. codzienne zakupy w sklepach były średnio o 20 proc. droższe niż w analogicznym okresie rok temu. Największe podwyżki w minionym miesiącu dotknęły nabiał i chemię gospodarczą.

REKLAMA

Z analizy cen detalicznych w styczniu 2023 roku wynika, że na 17 monitorowanych kategorii wszystkie podrożały dwucyfrowo – od 10,8 do 27,9 proc. Najbardziej zdrożały jaja i mleko – odpowiednio o 41,3 proc. i 29,8 proc. Drugą kategorią w rankingu drożyzny jest chemia gospodarcza ze wzrostem o 27,5 proc. W tej grupie produktów najbardziej podrożały ręczniki papierowe – o 58,8 proc. Dużą podwyżkę odnotował też papier toaletowy – o 47,1 proc.

Najwyższy skok cen nabiału wynika z rosnących kosztów produkcji. Są one spowodowane wzrostem kosztów zużycia energii i ciepła oraz podwyżką wynagrodzeń. Dodatkowo wytwórcy notują spadek opłacalności produkcji i sprzedaży towarów z tej kategorii, z uwagi na drożejące pasze i spadek cen mleka na świecie. Ponadto muszą mierzyć się z drogą transformacją produkcji, aby spełniać nowe warunki unijnej polityki rolnej – wyjaśniła dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.  

W pierwszej trójce najbardziej drożejących produktów codziennego użytku są też produkty sypkie z podwyżką o 25,3 proc. Wśród nich największy wzrost zaliczyła kasza jęczmienna – o 38,7 proc. W czołówce są też płatki kukurydziane i mąka – odpowiednio 34,3 proc. i 30,4 proc. Na czwartym miejscu w zestawieniu jest pieczywo ze wzrostem o 24,4 proc. Według ekspertów, ta kategoria drożeje głównie ze względu na wzrost cen zbóż oraz energii i transportu.

Dane pochodzą z najnowszego raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Analizie poddano blisko 69 tys. cen detalicznych pochodzących z 37 tys. sklepów z całej Polski. W sumie sprawdzono dane dotyczące prawie 100 artykułów codziennego użytku, najczęściej kupowanych przez Polaków.

Źródło: Monday News

REKLAMA