Inflacja już wkrótce będzie dwucyfrowa?! Eksperci podają wstępną datę

fot. Pixabay

Inflacja w Polsce jest najwyższa od ponad dwudziestu lat. Co miesiąc obserwujmy wzrost wskaźnika. Obecnie wynosi on 5,5 proc., a zdaniem ekspertów już w przyszłym roku może on przekroczyć barierę 10 proc.

Inflacja w Polsce przyspiesza z miesiąca na miesiąc. Główny Urząd Statystyczny podał, że liczona rok do roku w sierpniu 2021 osiągnęła wartość 5,5 procent. Ceny niektórych produktów i usług wzrosły znacznie bardziej – o 20-30 procent.

Mimo iż sytuacja staje się coraz gorsza, to Rada Polityki Pieniężnej nie podejmuje żadnych działań, żeby wzrost cen ograniczyć, utrzymując nadal stopy procentowe na bardzo niskim poziomie.

Zdaniem Ludwika Koteckiego, głównego ekonomisty w Ministerstwie Finansów w latach 2012-2015, możliwy jest czarny scenariusz, w którym inflacja w 2022 roku będzie dwucyfrowa. Byłoby to efektem masowych żądań podwyżek płac.

Jak zaznaczają eksperci, w Polsce nie ma woli politycznej, żeby z inflacją walczyć, ponieważ rządowi sytuacja jest bardzo na rękę. Wyższe ceny to automatycznie wyższy podatek VAT i wyższe dochody budżetowe, co pozwala zmniejszyć gigantyczne zadłużenie strefy publicznej, które w samym 2020 roku wzrosło o 200 mld zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna