Inflacja bije kolejne niechlubne rekordy. W kwietniu wyniosła 12,3 proc. Czy rząd i NBP jeszcze nad tym panują?!

fot. Pexels

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że ceny dóbr i usług były w kwietniu średnio o 12,3 proc. wyższe niż rok wcześniej w tym samym okresie. Żywność podrożała aż o 4,2 proc. w porównaniu z marcem 2022 r.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2,0 proc. Szczegółowe dane Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje w połowie maja, mimo to wiadomo, że wskaźniki nie będą się różnić znacznie od tych zaprezentowanych dzisiaj.

Największe skoki cen odnotowano w kategorii produktów spożywczych. W kwietniu 2022 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 12,7 proc., a w stosunku do marca 2022 r. wzrosły aż o 4,2 proc. Zaskakuje przede wszystkim wzrost cen w ciągu ostatniego miesiąca.

Takiej drożyzny nie było w Polsce od ponad dwóch dekad. Ostatni raz wskaźnik inflacji osiągał szczyt na zbliżonym poziomie w sierpniu 2000 roku. Wtedy było to 11,6 proc. Granicy 12 proc. nie przekroczył od 1998 roku. Przypomnijmy, że celem Narodowego Banku Polskiego jest utrzymywanie wskaźnika inflacji na poziomie 1,5 – 3,5 procent.

Źródło: GUS

REKLAMA