IMGW ostrzega przed silnym wiatrem! Może powiać do 130 km/h. Na Bałtyku możliwy sztorm

screen z windy.com

Do Polski nadciąga silny i porywisty wiatr. “W dzień przemieszczające się z północnego zachodu na wschód kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północy kraju lokalne burze i krupa śnieżna” – zapowiadają synoptycy. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. Najsilniej powieje nad morzem, bo nawet w porywach do 130 km/h.

REKLAMA

Jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę czeka nas dość niebezpieczna pogoda. “W dzień przemieszczające się z północnego zachodu na wschód kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północy kraju lokalne burze i krupa śnieżna. Temp. maks. od 0 st. C na wschodzie, około 3 st. C w centrum do 8 st. C na zachodzie. Wiatr w porywach do 100 km/h, nad morzem do 110km/h” – czytamy na Twitterze IMGW.

Silny wiatr pojawi się w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i trzeciego stopnia dla regionów, gdzie wiatr będzie najsilniejszy. Alerty drugiego stopnia (pomarańczowe) wydano dla województw: 

  • zachodniopomorskiego (powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, choszczeński, stargardzki, drawski, wałecki, szczecinecki);
  • pomorskiego (powiaty: człuchowski, chojnicki, kościerski, starogardzki, tczewski, malborski, sztumski, kwidzyński);
  • dolnośląskiego;
  • opolskiego. 

W regionach tych przewiduje się wystąpienie silnego wiatru, którego średnia prędkość wyniesie od 45 do 55 kilometrów na godzinę w porywach do 75 km/h. W ciągu dnia prędkość wzrośnie i wyniesie od 65 do 80 km/h w porywach do nawet 110 km/h, powieje z zachodu oraz północnego zachodu. Miejscami mogą wystąpić burze. 

Dodatkowo IMGW wydał także alerty trzeciego stopnia (czerwone), także przed silnym wiatrem. Obowiązują one w województwach: 

  • zachodniopomorskim (powiaty: Szczecin, policki, goleniowski, kamieński, Świnoujście, łobeski, gryficki, kołobrzeski, świdwiński, białogardzki, koszaliński, Koszalin, sławieński); 
  • pomorskim (powiaty: słupski, Słupsk, bytowski, lęborski, kartuski, wejherowski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdański, nowodworski). 

W tych regionach synoptycy prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 45 do 60 kilometrów na godzinę w porywach do 80 km/h, który szybko wzrośnie i będzie wynosił od 75 km/h do 90 km/h w porywach do 120 km/h, a lokalnie nawet do 130 km/h. Miejscami spodziewane są burze. Na Morzu Bałtyckim może nawet rozpętać się sztorm.

Źródło: IMGW

REKLAMA