Ile osób może być na Wigilii? Sprawdzamy, co mówi rządowe rozporządzenie

fot. Pexels

Rządowe zapowiedzi dotyczące ograniczenia liczby osób, które będą mogły zasiąść wspólnie do Wigilii, doczekały się formalnego zapisu w rozporządzeniu opublikowanym w czwartek w Dzienniku Ustaw. Zobacz, czego dokładnie dotyczy.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki już kilka dni temu zapowiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się Polaków w czasie Bożego Narodzenia. tego samego dnia ogłoszono plan dalszych kroków w ramach walki z pandemią koronawirusa. Znalazł się także zapis stwierdzający, że do 27 grudnia dozwolone będzie organizowanie spotkań z udziałem maksymalnie 5 osób.

Dwa dni później wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił na antenie TVP Info, że pięcioosobowy limit dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, spoza grona domowników, które rodzina może zaprosić np. na Wigilię. – “Chcemy, aby w czasie świąt Bożego Narodzenia kontakty międzyludzkie były jednak jak najmniejsze. To nie będzie dobry czas, abyśmy spotykali się w dużym kręgu rodzinnym, ale oczywiście, jeśli mieszkamy w jednym miejscu i jest nas np. dziesięć osób, to oczywiście wieczerzę wigilijną w takim gronie możemy spędzić” – podkreślił.

Teraz rządowe zapowiedzi doczekały się formalnego zapisu w rozporządzeniu, które zostało opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw. Czytamy w nim, że do 27 grudnia zakazane będzie organizowanie “zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem (…) imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie”.

Dalej natomiast wyjaśniono, że “do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących”.

W praktyce oznacza to, że limit 5 osób dotyczyć będzie wyłącznie gości – spoza grona domowników – których rodzina będzie mogła zaprosić np. na kolację wigilijną.

Rozporządzenie przewiduje jednak wyjątki tj. spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe, różnego rodzaju szkolenia i egzaminy związane ze zdobyciem uprawnień zawodowych oraz szkolenia, kursy, egzaminy czy ćwiczenia “konieczne do zapewnienia gotowości do wykonywania zadań ustawowych” m.in. Sił Zbrojnych RP, policji, Straży Granicznej i straży pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy Służby Ochrony Państwa.

Źródło: RMF FM

REKLAMA