GUS podał ostateczne dane o inflacji w grudniu 2022 r. Cukier podrożał o ponad 80 proc.

fot. Twitter / Łukasz Tulwiński

Inflacja w grudniu ubiegłego roku wyniosła 16,6 proc., czyli tyle ile zakładał wstępny szacunek Głównego Urzędu Statystycznego. W poprzednim miesiącu najbardziej podrożała żywność.

REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,6 proc. i usług – o 13,4 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,9 proc., przy spadku cen towarów – o 0,1 proc.). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 14,4 proc. – przekazał Główny Urząd Statystyczny. Wstępny szacunek grudniowej inflacji, podany na początku stycznia, wyniósł również 16,6 proc.

GUS podał jak kształtowały się ceny poszczególnych produktów i usług. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w ujęciu rok do roku o 21,5 proc. Użytkowanie mieszkania lub domu podrożało w tym samym okresie o 22,6 proc. Ceny w restauracjach i hotelach wzrosły o 18,7 proc. Z kolei transport podrożał w ciągu roku o 13,3 proc. Ponad 10-proc. wzrost cen odnotowano w kategorii napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Wśród produktów spożywczych największy wzrost dotyczył cukru, który podrożał w ciągu roku aż o 87,4 proc. Ceny mąki i mleka podskoczyły o 37 proc., a pieczywo o 27 proc. Spośród innych analizowanych przez GUS produktów wysoki skok ceny zanotował opał, który podrożał aż o 83,1 proc. W oczy rzuca się również wzrost cen usług transportowych, które m.in. przez wysokie ceny paliw, podrożały o 30 proc.

Źródło: GUS

REKLAMA