Gruntowny remont – co zrobić z gruzem?

fot. Pixabay

Podczas przeprowadzania gruntownych remontów, między innymi przy skuwaniu tynków, wylewek, czy kafelków w łazienkach, powstaje sporo gruzu. Jak należy go usunąć zgodnie z przepisami?

Co zrobić z odpadem takim jak gruz?

Gruzem nazywa się rodzaj odpadu powstającego zwykle po pracach remontowych, wyburzeniowych, budowlanych. Składa się on z materiałów budowlanych, wykończeniowych, które są niepotrzebne i zniszczone.

Przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów obowiązujące w Polsce wskazują, że gruz jest odpadem, który musi być odpowiednio zutylizowany. Nie można wyrzucić go do kosza alb kubła na śmieci zmieszane, dlatego też konieczne jest w tym przypadku przekazanie go do odpowiedniego punktu czy firmy, który zajmuje się odbiorem gruzu.

Metody utylizacji gruzu

Aktualnie gruz może być zutylizowany na różne sposoby, dlatego warto bliżej się z nimi zapoznać, by dobrać odpowiednią metodę.

1. Przekazanie gruzu do PSZOK-u

W pierwszej kolejności można wybrać PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty działają w każdej gminie, powiecie, większym mieście i można za darmo oddać w nich odpady wtedy, gdy opłaca się rachunki za śmieci.

Atutem jest możliwość przekazania gruzu bez dodatkowych kosztów, natomiast trzeba pamiętać o tym, że odpady należy dostarczyć na miejsce samodzielnie. Ponadto niektóre punkty stosują też ograniczenie pod kątem ilości przekazanego gruzu.

2. Skorzystanie z usług firmy komunalnej

Drugim rozwiązaniem pozwalającym na pozbycie się gruzu jest wybranie firmy komunalnej. W tym przypadku dostępne są dwa rodzaje usług, a dokładnie są to wynajęcie kontenera oraz wywóz gruzu Sosnowiec – https://gruzman.pl/wywoz-gruzu-sosnowiec jest jednym z tych miast, gdzie też można je zamówić.

Usługa wynajmu kontenera polega wtedy na wynajęciu kontenera na odpady w określonej pojemności i na konkretny czas. Wówczas można na bieżąco umieszczać w kontenerze odpady, co ułatwia realizację prac, ponieważ nie trzeba ich składować.

Druga usługa, czyli wywóz gruzu polega na wywiezieniu go wraz z załadunkiem. Jest ona najlepszym wyborem wtedy, gdy gruz zalega na podwórku, nie ma się możliwości jego samodzielnego załadunku. Jest ona droższa, ale również wygodniejsza.

Ceny usług związanych z wynajmem kontenerów na gruz oraz z odbiorem gruzu zależą przede wszystkim od jego rodzaju oraz ilości. Warto więc skontaktować się bezpośrednio z firmą, która zajmuje się świadczeniem takich usług, aby uzyskać więcej informacji. Usługi związane z zamówieniem kontenerów oraz skorzystaniem z wywozu gruzu z załadunkiem można zamawiać telefonicznie, online.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA