Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się podwyżek pensji. 10 lutego będą protestować w Warszawie

Fot. Facebook / JSW Związki

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie doszli do porozumienia z zarządem spółki odnośnie podwyżek płac. Na 10 lutego zaplanowana została manifestacja pod budynkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie.

REKLAMA

Górnicze związki zawodowe działające w JSW domagają się 25-procentowych podwyżek. Z kolei zarząd w trakcie mediacji prowadzonych przez senatora Wojciecha Piecha zaproponował wzrost stawek płacy zasadniczej od 1 stycznia tego roku o 12 proc. Wcześniej władze państwowej spółki nie przewidywały żadnych podwyżek. Propozycja zarządu została odrzucona przez związkowców, którzy twardo obstają przy swoich oczekiwaniach.

Górnicy przypominają, że wzrost pensji o 12 proc. spowoduje dalszy spadek realnych zarobków górników, ponieważ inflacja wynosi obecnie ponad 16 proc. Związkowcy powołują się również na wyniki finansowe spółki. W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku zysk JSW wyniósł 6,36 mld zł, czyli 86 proc. całości zysku górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Zarząd spółki wyliczył wcześniej, iż spełnienie związkowego postulatu płacowego kosztowałoby firmę ok. 910 mln zł rocznie. 

W związku z brakiem porozumienia zapowiedziano, że 10 lutego o godzinie 11:00 zostanie przeprowadzona akcja protestacyjna w Warszawie pod Ministerstwem Aktywów Państwowych. W tym celu związki rozpoczęły zapisy dla chętnych na wyjazd na protest. “Stańmy ramię w ramię i idźmy po swoje” – zachęcają przedstawiciele górników. Kolejna tura mediacji odbędzie się 8 lutego, ale niezależnie od wyniku rozmów protestujący stawią w stolicy.

Źródło: Money.pl

REKLAMA