Głosowanie nad „Lex TVN” przełożone. „Rząd mniejszościowy jest faktem”

Siedziba TVN, fot. Wikimedia

Sejm nie zajmie się w tym tygodniu kontrowersyjnym projektem nazywanym „Lex TVN”. Tzw. „Zjednoczona Prawica” znów nie znalazła większości, aby przegłosować projekt ustawy.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim EOG, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG”.

Jeszcze wczoraj posłowie PiS byli przekonani, że projekt będzie procedowany już na obecnym posiedzeniu Sejmu. Okazuje się, że do tego nie dojdzie. – Na tym posiedzeniu to już nie zdążymy, raczej 11 sierpnia, a wcześniej oczywiście odbędzie się komisja – powiedział Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS.

Komentatorzy wskazują, że obóz władzy opóźnia procedowanie nowelizacji ustawy, ponieważ rząd nie posiada odpowiedniej większości. Już wcześniej posłowie Porozumienia Jarosława Gowina zapowiadali, że nie poprą projektu. „Odłożyli lex antyTVN gdyż nie mają większości w Sejmie. Rząd mniejszościowy jest faktem” – napisał na Twitterze mecenas Roman Giertych.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”