Gigantyczna kara dla Biedronki! Wprowadzali klientów w błąd. “To mogło zniekształcić decyzje zakupowe”

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikimedia

UOKiK nałożył ponad 60 mln zł kary na spółkę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, za wprowadzanie konsumentów w błąd w kwestii pochodzenia warzyw i owoców.

REKLAMA

W 27,8 proc. skontrolowanych sklepów stwierdzono, że warzywa i owoce sprzedawane jako produkty z Polski, były importem od zagranicznych hodowców. W przypadku tych produktów istniało największe ryzyko podania błędnego kraju, ponieważ niektóre z nich rosną zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, jak np. ziemniaki, cebula, kapusta, marchew, pomidory, jabłka, truskawki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie podał przykłady stwierdzonych naruszeń dotyczących kraju pochodzenia warzyw i owoców w sklepach Biedronki. “Przykładowo na wywieszce przy stoisku był napis „Polska”, chociaż w rzeczywistości czosnek sprzedawany 15 października 2019 r. w Biedronce w Łodzi pochodził z Hiszpanii, ziemniaki oferowane 19 lutego 2020 r. w Radymnie (woj. podkarpackie) – z Francji, kapusta włoska sprzedawana 19 lutego 2020 r. w Kołobrzegu – z Francji, seler oferowany 12 maja 2020 r. przez dyskont w Koszalinie – z Niderlandów, gruszki dostępne 24 lutego 2021 r. w Biedronce w Katowicach – z Holandii, a cebula szalotka, którą można było nabyć 24 lutego 2021 r. w sklepie w Bydgoszczy – z Francji.” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Prawdziwa i rzetelna informacja o kraju pochodzenia warzyw i owoców jest niezbędna do podjęcia świadomej decyzji o zakupie. W sklepach Biedronka konsumenci w tej kwestii narażeni byli na częste wprowadzenie w błąd, co jest nieuczciwą praktyką rynkową – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Sieć uważa, że kara jest niewspółmierna i dyskryminująca. Zapowiada złożenie odwołania do sądu. Jak czytamy w komunikacie biura prasowego, “spółka rozważy wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa i/lub UOKiK oraz jego Prezesowi i dochodzenie odszkodowania“.

Źródło: inf. prasowa, Business Insider Polska

REKLAMA