Fiskus dowie się o tym, ile zarobiłeś na sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już za rok

Fot. Pixabay

Jeśli sprzedajesz swoje używane rzeczy na takich portalach jak np. Allegro, Vinted czy OLX, to od 2024 roku te platformy internetowe będą miały obowiązek poinformować o tym Urząd Skarbowy.

REKLAMA

Od przyszłego roku w Polsce zacznie obowiązywać unijna dyrektywa, która dotknie osoby sprzedające na platformach ogłoszeniowych. Serwisy takie jak m.in. Allegro, Vinted czy OLX będą miały obowiązek poinformować fiskusa o transakcjach użytkowników, które spełniają określone warunki. Zmiana ma na celu uszczelnienie systemu i wyłapanie tych, którzy prowadzą sprzedaż na masową skalę, a nie prowadzą działalności gospodarczej

Fiskus zostanie poinformowany automatycznie o transakcjach sprzedażowych, jeśli w danym serwisie internetowym sprzedaliśmy minimum 30 przedmiotów. I to bez względu na to, jaka była ostatecznie wartość sprzedaży. Urząd Skarbowy dowie się więc o handlu np. używaną odzieżą, gadżetami elektronicznymi, czy innymi przedmiotami, których już nie potrzebujemy.

Do Urzędu Skarbowego trafi również informacja o naszej sprzedaży nawet, gdy nie przekroczymy ilości 30 przedmiotów. Wprowadzone zostało również kryterium wartości sprzedaży. Wynosi ono równowartość 2 000 euro. W obu przypadkach fiskus przypomni o konieczności opłacenia podatku od sprzedaży, który obowiązuje od dawna. Podatnik musi sam przyznać się do takiej działalności wypełniając coroczne oświadczenie podatkowe.

Źródło: Gazeta.pl

REKLAMA