Fatalne wieści od państwowej spółki Tauron. Nowy blok Elektrowni Jaworzno za 6,5 mld zł nieczynny do 29 sierpnia

Elektrownia Jaworzno, fot. mat. prasowe / Tauron

Kluczowa inwestycja rządu PiS, oddana do użytku niecałe dwa lata temu, czyli nowy blok Elektrowni Jaworzno będzie nieczynny aż do 29 sierpnia. Początkowo jego naprawa miała potrwać tylko kilka dni.

W ubiegłym tygodniu, powołując się na informacje firmy Rafako, portal Onet napisał, że może dojść do awarii bloku z powodu złej jakości spalanego węgla. I faktycznie, już kilka dni później (8 sierpnia) Tauron poinformował o przerwaniu pracy najnowszego bloku w Elektrowni Jaworzno. Spółka podała, że jest to spowodowane koniecznością oczyszczenia instalacji.

Naprawa miała zakończyć się planowo 14 sierpnia, ale teraz termin został przesunięty aż o dwa tygodnie. „Tauron Polska Energia S.A. (…) informuje, że 13 sierpnia 2022 r. otrzymał od spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron sp. z o.o. (…) informację, iż w trakcie prowadzonych obecnie prac mających na celu oczyszczenie kotła oraz odżużlacza na bloku o mocy 910 MW w Jaworznie (Blok), zidentyfikowano w dniu dzisiejszym konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych w zakresie naprawy leja kotła, które będą skutkowały postojem Bloku do 29 sierpnia 2022 r.” – podano w komunikacie państwowego koncernu.

Wybudowany za ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ubiegłego roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia br. Cztery miesiące później doszło do kolejnej awarii.

Źródło: RMF FM