Fatalne dane z Ministerstwa Zdrowia. Ponad 56 proc. przypadków zakażeń dotyczy osób w pełni zaszczepionych

Adam Niedzielski, fot. KPRM

Dane zgromadzone przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że już trzeci tydzień z rzędu na koronawirusa w Polsce zachorowało więcej osób zaszczepionych niż niezaszczepionych.

W ostatnim tygodniu grudnia (23-31 grudnia) osoby zaszczepione stanowiły 57,08 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem. Z kolei w pierwszych dniach stycznia (4-10 stycznia 2022 r.) zaszczepieni odpowiadali za 52 proc. zakażeń. Takie dane można zobaczyć na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia.

Resort podał już dane za kolejny tydzień stycznia, czyli okres od 11 do 17 stycznia. W tych dniach stwierdzono zakażenia u 110 743 osób. Z tego 56,3 proc. (62 323 osób) stanowiły osoby w pełni zaszczepione, natomiast 43,7 proc. (48 420 osób) to osoby niezaszczepione. Dane jako pierwszy przedstawił na Twitterze Jerzy Wasiukiewicz. Szczegółowe liczby prezentujące aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce można sprawdzić w ogólnodostępnej Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych Ministerstwa Zdrowia.

Co ciekawe, w Polsce spadła liczba osób zaszczepionych, która obecnie wynosi 49,15 proc. wszystkich obywateli. Jak to możliwe? Otóż za osobę w pełni zaszczepioną uważa się osobę, która przyjęła pełną dawkę szczepionki nie później niż 12 miesięcy temu. Część osób, która przyjęła dwie dawki w styczniu 2021 roku, a dotychczas nie zaszczepiła się tzw. „dawką przypominającą”, jest traktowana jako osoba niezaszczepiona.

Źródło: Twitter / Jerzy Wasiukiewicz, Ministerstwo Zdrowia