Dziennikarze byli podsłuchiwani Pegasusem?! Portal TVP Info opublikował nagrania ze spotkania redakcji „Gazety Wyborczej” i zrobił dziennikowi darmową reklamę

fot. Wikimedia

Portal TVP Info ujawnił nagranie z fragmentu spotkania zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Choć materiał miał uderzyć w dziennik sympatyzujący z opozycją, to na jaw wyszło, że dziennikarze prawdopodobnie byli nielegalnie inwigilowani programem Pegasus.

Ujawnione w poniedziałek przez portal TVP Info nagranie trwa 4,5 minuty. Według portalu to fragment spotkania pracowników „Gazety Wyborczej” z kierownictwem Agory, które odbyło się pod koniec listopada ub.r. Główną osią sporu jest pomysł zarządu firmy, żeby połączyć „GW” z należącym do wydawnictwa portalem Gazeta.pl. Serwis miałby uzyskać dostęp do danych subskrybentów „Wyborczej”.

Najostrzej wypowiada się redaktor Piotr Stasiński. Dziennikarz tłumaczy, że jeśli dane subskrybentów cyfrowych „Gazety Wyborczej” zostaną przekazane innym pionom Agory, ci mogą stracić zaufanie do „GW”, bo będą się obawiać, że ich dane posłużą do profilowania reklamowego. Przypominał również sytuację konfliktową sprzed kilku miesięcy. – To było to, że żądali, żebyśmy zdjęli tekst o Allegro, bo był krytyczny, ponieważ to jest główny reklamodawca Gazety.pl – powiedział.

Samuel Pereira, autor tekstu o podsłuchu, skupił się na słowach Bartosza Wielińskiego o tym, że w redakcji „GW” jest zespół dziennikarzy, którzy „non stop tropią pana Obajtka i innych ludzi”. To jednak nic zaskakującego, bo redakcja od wielu miesięcy publikuje wyniki dziennikarskiego śledztwa, którego celem był prezes PKN Orlen.

Ujawnione nagrania wskazują, że prawdopodobnie również dziennikarze zostali nagrani przy pomocy nielegalnego w Polsce systemu Pegasus. „Tzw. ‚afera Wyborczej’ zdaje się potwierdzać, że za pomocą Pegasusa inwigilowano też dziennikarzy” – napisał Tomasz Lis, były redaktor naczelny „Newsweeka”. „A niby dlaczego mieliby się przed tym cofnąć?” – zapytał w odpowiedzi Roman Giertych, który również był podsłuchiwany Pegasusem.

Źródło: TVP Info