Dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły dalej otrzymywać 500 plus. Jest jeden warunek

fot. Twitter / Bogusław Świerzowski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków na świadczenie 500 plus. Jak dowiedział się money.pl, świadczenie będzie również wypłacane na ukraińskie dzieci. Jest jeden warunek. Wraz ze swoimi opiekunami nie mogą opuścić Polski na okres dłuższy niż 30 dni.

REKLAMA

Od 1 lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Można je składać internetowo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, portal Emp@tia.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną. Wszyscy rodzice i opiekunowie dzieci, którzy złożą wniosek do końca kwietnia 2023 r. będą mieli zagwarantowaną ciągłość wypłat. Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci w danej rodzinie. Jest przyznawane bez względu na dochody.

Jak dowiedział się money.pl, świadczenie 500 plus będzie również wypłacane na ukraińskie dzieci. Aktualnie uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie korzystają z rządowego programu 500 plus do końca maja. Ukraiński portal uapl.info, powołując się na rozmowę z wysokiej rangi anonimowym urzędnikiem Ministerstwa Finansów napisał, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kryterium dochodowego dla rodzin ukraińskich, które korzystają z 500 plus.

Jednak nieoficjalnie wiadomo, że takie warunki nie są brane pod uwagę. Dzieci ukraińskich uchodźców będą mogły korzystać ze świadczenia 500 plus na dotychczasowych zasadach pod warunkiem, że wraz z opiekunami nie opuściły Polski na okres dłuższy niż 30 dni. Wypłaty na ten cel zostały zabezpieczone. Pomoc w tym zakresie zaoferował m.in. UNICEF, a Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zobowiązał się wpłacić na świadczenia dla tych dzieci 20 mln dolarów.

Źródło: money.pl

REKLAMA