Dostałeś SMS-a ze skierowaniem na kwarantannę? Uważaj, to oszustwo!

fot. smartmockups.com

Polacy masowo otrzymują SMS-y o rzekomym skierowaniu na kwarantannę. Ministerstwo Zdrowia oraz GIS ostrzegają, że to fałszywe wiadomości, które są próbą oszustwa. Kliknięcie w link może spowodować instalację niechcianego oprogramowania.

Fałszywe SMS-y o treści „zostałeś skierowany na kwarantannę” to cyberatak i próba wyłudzenia danych osobowych – ostrzega na Twitterze Główny Inspektor Sanitarny wraz z resortem zdrowia. „Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron” – przestrzega GIS.

Więcej szczegółów zdradził rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki. ”Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy ‚Kwarantanna’, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu” – czytamy w komunikacie prasowym.

Internetowi przestępcy wykorzystują pandemię koronawirusa do wyłudzania danych oraz środków finansowych od mieszkańców naszego kraju. CERT Polska informuje, że link zawarty w SMS-ie prowadzi do instalacji aktualizacji Flash Playera w urządzeniach z systemem Android. „W rzeczywistości to trojan bankowy Cerberus. Uważajcie i podajcie dalej!” – alarmuje.

Źródło: Twitter / GIS, Twitter / CERT Polska