Do Polski zmierza fala upałów. Na termometrach może się pojawić nawet 36 stopni Celsjusza

screen z ventusky.com

Czeka nas najcieplejszy weekend w tym roku. Według IMGW temperatury w części kraju w sobotę i niedzielę mogą przekroczyć 35 stopni Celsjusza. Dla kilku województw ogłoszono alerty drugiego stopnia przed silnym upałem.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czekają nas rekordowe w tym roku upały z temperaturą maksymalną w dzień od 32 do 35 stopni Celsjusza, a w niedzielę lokalnie do 36 stopni. Instytut przygotował alerty pierwszego i drugiego stopnia dla zachodniej części naszego kraju.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem obowiązują w: południowej części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, zachodnim pasie województwa kujawsko-pomorskiego i opolskiego, a także wschodniej części województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Z kolei alert drugiego stopnia obowiązuje w: południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, województwa lubuskiego, zachodniej części Wielkopolski, zachodniej i środkowej części województwa dolnośląskiego.

Meteorolodzy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie wśród niemowląt i małych dzieci, osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym, rekonwalescentów, a także chorych przewlekle na choroby układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę. Wychodząc z domu należy pamiętać o nakryciu głowy, a także zabranie ze sobą wody.

Źródło: Radio ZET