Dalszy etap zażynania polskich przedsiębiorców. Rekordowa podwyżka składek ZUS od przyszłego roku!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Nawet milion polskich mikroprzedsiębiorców ma od początku przyszłego roku płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie zapłacą 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej.

Dziennik „Rzeczpospolita” ustalił, że mikroprzedsiębiorców czeka od przyszłego roku kolejna podwyżka składki na ubezpieczenie społeczne. Zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie zapłacą 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. Jak zauważa gazeta, takiej podwyżki składki ZUS w Polsce jeszcze nie było.

Ministerstwo Finansów prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. A właśnie od niego są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niewykluczone, że wskaźnik ten wzrośnie jeszcze bardziej, jak miało to miejsce chociażby w tym roku.

Podwyżka składki zusowskiej o 187 zł to „rekord wszech czasów”. Jeśli w Polsce nadal będzie rosła inflacja – a wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie – to pensje zaczną rosnąć jeszcze szybciej, a wraz z nimi zwiększy się wysokość obciążeń dla mikroprzedsiębiorców. Według danych resortu jest ich obecnie blisko milion.

Źródło: „Rzeczpospolita”