Czym zajmuje się logistyk?

fot. mat. partnera

Specyfika współczesnej gospodarki przekłada się nieuchronnie na fakt, że zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny logistyki jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego akurat na nich? Logistyk to osoba o bardzo szerokich horyzontach poznawczych, która w swojej pracy musi łączyć wiele dziedzin wiedzy. W przeciwieństwie do wielu innych wyspecjalizowanych zawodów, cechuje ich przestronność. Zakres kompetencji zawodowych i osobistych, które musi opanować dobry logistyk, jest niezwykle szeroki. Na czym polega jego rola? Czym się zajmuje i dlaczego jest tak ważny z perspektywy funkcjonowania firm?

Na czym polega praca logistyka? Główne zadania

Logistykę często określa się mianem nauki interdyscyplinarnej, czyli łączącej dorobek z różnych obszarów wiedzy. Bierze się to stąd, że dobry logistyk powinien mieć dobrze opanowane takie dziedziny jak ekonomia, zarządzanie, sprzedaż i finanse.Tylko taki mix pozwala na skuteczne wypełnianie powierzonych mu zadań. Do nich należą takie działania jak analiza procesów logistycznych przedsiębiorstwa, wdrażanie systemów logistycznych, organizowanie i koordynowanie systemów magazynowych,zarządzanie łańcuchami dostaw.Wśród głównych obowiązków logistyka można wymienić także analizę rynków zaopatrzeniowych, negocjowanie cen i prowadzenie ewidencji zaopatrzenia. Wiele zależy także od tego, w jakiej branży pracuje dany logistyk. W zależności od tego, czy pracuje w przesiębiorstwie przemysłowym, przedsiębiorstwie handlowym czy jednostce wojskowej, zakres jego zadań będzie drobnie się różnił.

Dużą część czasu ekspertów z zakresu logistyki zabiera działalność, jaką jest konsulting logistyczny. Usługi te cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Zapotrzebowanie na profesjonalne porady z zakresu logistyki jest obecnie bardzo duże. Po zawirowaniach, jakie spowodowała pandemia, wiele firm musi na nowo zorganizować swoją logistykę. Bez eksperckiego wsparcia jest o to bardzo trudno. Wiele firm początkowo decyduje się na organizowanie swojej logistyki samodzielnie, jednak po czasie zdają sobie sprawę z tego, że o wiele bardziej optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Podmioty zajmujące się konsultingiem logistycznym oferują wsparcie w takich obszarach jak wyceny do ofert logistycznych, optymalizacja magazynów, realizacja infrastruktury magazynowej i zarządzanie projektami. Każde z tych działań jest niezwykle skomplikowane, dlatego prowadząc firmę dobrze jest skorzystać z profesjonalnych porad.

Logistyk – zawód przyszłości?

Ekonomiści są zgodni, że we współczesnej gospodarce dobrze zorganizowana logistyka ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Postępująca w zawrotnym tempie w ostatnich dekadach globalizacja sprawiła, że przepływ dóbr i usług dokonuje się na niespotykaną wcześniej skalę. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów posiadających wiedzę z zakresu tego, jak to wszystko zorganizować i następnie sprawnie tym zarządzać. Można się zatem spodziewać, że logistyk jest jednym z zawodów, które w przyszłości będą bardzo potrzebne i logistykom, mimo postępującej automatyzacji procesów logistycznych, bezrobocie raczej nie grozi. Powodem do optymizmu dla osób wybierających ten zawód jest fakt, że nawet wyręczone przez technologię firmy będą potrzebowały osób, które będą to wszystko zorganizować.

Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie powinny wyróżniać się kilkoma cechami. Przede wszystkim powinna cechować ich samodzielność. Logistyk firmy to osoba, na której barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Dlatego powinien potrafić sprawnie zarządzać tym, w czym się specjalizuje. W logistyce nie ma bowiem miejsca na problemy z decyzyjnością. Niezwykle ważna jest w tym kontekście zdolność analitycznego myślenia i dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych. W przypadku tak skomplikowanych zadań, jakim jest na przykład Solution Design, pakiet tych predyspozycji i umiejętności jest wręcz niezbędny.

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA