Czy ceny zbóż w 2021 roku wzrosną?

fot. mat. partnera

Czy szukasz informacji rolniczych na temat aktualnych cen zbóż? A może zastanawiasz się nad tym, czy wzrost cen surowca to tylko plotki? Zdaniem ekspertów z Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa możliwe jest to, że ceny surowca będą dynamicznie wzrastać w sezonie 2021. Według najnowszych wiadomości na wyższą cenę zbóż wpływają zmniejszenie dostaw skupu do kraju i zwiększenie ich eksportu. Czy to jedyny powód gwałtownego wzrostu cen? Ile aktualnie wynosi cena zboża i kukurydzy? O tym dowiesz się z poniższego artykułu, w którym prezentujemy najnowsze dane.

Ile aktualnie kosztuje tona zboża – informacje rolnicze

Z informacji dla rolników wynika, że cena za tonę pszenicy konsumpcyjnej wynosi od 850 złotych do 1030 złotych. Żyto konsumpcyjne kosztuje w tym sezonie od 670 złotych do 1000 złotych. Natomiast za pszenicę paszową płaci się od 800 złotych do 960 złotych.  W wyższej cenie można sprzedać również rzepak, ponieważ jego cena wynosi od 1820 złotych aż do 2280 złotych. Oznacza to, że ceny zbóż wzrosły nawet o 25% w stosunku do poprzedniego sezonu. To dobra wiadomość dla producentów surowca.

Wysoki popyt eksportowy czy jest to jedyna przyczyna?

Największy wpływ na dynamiczny wzrost cen surowców ma eksport. Mimo, że z danych zebranych przez Komisję Europejską (KE) w sezonie od lipca 2020 aż do stycznia 2021 wynika, że zmalał o 16,1% na rynkach trzecich m.in. we Francji i Rumunii. To jednak zaskakujące jest to, że w Polsce analogicznie został odnotowany wzrost aż o 42%. Ale to nie jedyny powód. Na zwiększone zainteresowanie surowcem miało też wpływ przesunięcie wprowadzenia postanowienia  podatku eksportowego obowiązującego w Rosji. Informacje rolnicze podają, że jego wysokość od marca 2021 roku miała wynosić aż 50 Euro za tonę. Początkowo podatek miał wynosić jedynie 25 Euro za tonę. Oznacza to, że stawka miała wzrosnąć aż dwukrotnie.

Jaka jest kolejna prognoza cen?

Na kolejny wzrost cen zbóż może mieć wpływ wysoki popyt na pasze w Chinach. Według informacji, jakie podaje USDA  wynika, że może zwiększyć się chiński import kukurydzy aż o 22 mln. Przyczyną tak wysokiego wzrostu są niższe zbiory w sezonie 2020 w Chinach. Do tej pory zaimportowały od USA aż 40% więcej surowca. Według szacunków Komisji Europejskiej eksport kukurydzy do Chin z Unii Europejskiej wyniósł aż  18%.

Rekordowe zbiory w Polsce

Z opinii Komisji Europejskiej wynika, że w 2021 roku zbiory zbóż w Polsce będą rekordowe. Mogą osiągnąć nawet 33,33 mln ton. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost aż o 15%. Jednak o najbardziej wydajnych zbiorach nie decydują tylko dane, ale również gatunki zbóż czy też kukurydzy. Nawet jeśli powierzchnia, na której mają być posadzone jest zdecydowanie mniejsza niż zazwyczaj.

Czy dotychczasowe prognozy sprawdzą się? Przekonamy się o tym dopiero pod koniec trwającego sezonu rolniczego, kiedy zbiory zostaną sprzedane.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA