Cyklon Ulf zbliża się do Polski! Spodziewane są huragany, trąby powietrzne, a nawet burze

fot. Pixabay

Do Polski zmierza groźny cyklon, który spowoduje silne załamanie pogody. Jak przewidują synoptycy, na Śnieżce może wiać nawet 150-200 km/h. Z kolei Nad Bałtykiem prognozowany jest huragan, a także sztorm – 12 st. w skali Beauforta.

REKLAMA

Jak podaje portal dobrapogoda.pl, do Polski zbliża się groźny cyklon Ulf, który spowoduje silne załamanie pogody. Pierwsze silne wichury dotrą do kraju w nocy z czwartku na piątek. Wiatr w porywach przekroczy 100 km/h, a taka prędkość “na nizinach powoduje spore straty i zagrożenie dla życia”. Nad morzem i w górach wiatr może być znacznie silniejszy. 

Cyklon Ulf może zrywać dachy, przewracać drzewa, łamać gałęzie lub niszczyć infrastrukturę energetyczną. Możliwe, że dojdzie do przerw w dostawie prądu. Wiatr będzie nasilał się przez kilkanaście godzin. Najmocniejsze porywy mają być chwilowe. “Możemy mieć dłuższy okres z umiarkowanym wiatrem, nagle przerywanym uderzeniem kilku bardzo silnych porywów” – informuje portal dobrapogoda.pl.  

Z kolei synoptycy z portalu fanipogody.pl informują, że najsilniej powieje w polskich górach – ze szczególnym uwzględnieniem szczytów Sudetów i “polskiej królowej wichur”, czyli Śnieżce. Tam może wiać nawet 150-200 km/h. W pasmach górskich sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm śniegu. IMGW ostrzega także przed wystąpieniem burz, a nawet trąb powietrznych. Alerty prawdopodobnie pojawią się w piątek. Niewykluczone, że w powiatach nadmorskich będą to ostrzeżenia najwyższego – trzeciego stopnia. 

Źródło: IMGW; fanipogody.pl; dobrapogoda.pl

REKLAMA