Coraz więcej firm w Polsce planuje zwolnienia grupowe. W tym roku pracę straciło już prawie 13 tys. osób

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Od początku roku do końca lipca ponad 140 firm zgłosiło do urzędów pracy plany przeprowadzenia zwolnień grupowych. Już w ciągu siedmiu miesięcy 2022 r. zatrudnienie straciło o ponad 25 proc. więcej pracowników w ubiegłym roku.

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że bezrobocie w sierpniu wyniosło 4,9 proc. To najlepszy wynik od 30 lat. Wygląda jednak na to, że to tylko cisza przed burzą, która może nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku. Dziennik “Rzeczpospolita” podał, że od początku roku do końca lipca pracę w Polsce straciło 12,9 tys. osób, czyli o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Ponadto w pierwszym półroczu br. aż 140 firm zgłosiło do urzędów pracy chęć przeprowadzenia zwolnień grupowych. Wśród nich są m.in. pośrednik finansowy Open Finance, Grupa Eurocash, producent płytek ceramicznych Cerrad, czy bank PKO BP. W sumie zwolnienia grupowe mają objąć 12,7 tys. osób.

Powodów ryzyka wzrostu bezrobocia jest wiele, ale wśród nich najczęściej są wymieniane problemy firm po lockodownach, a także wzrost kosztów produkcji, wynikających z podwyżek cen prądu i gazu. Część pracodawców obawia się również rosnących kosztów zatrudnienia pracowników, w tym podwyżki płacy minimalnej.

Źródło: “Rzeczpospolita”

REKLAMA