Co czwarty mieszkaniec Wrocławia to obywatel Ukrainy. W sumie w Polsce to 8 proc. wszystkich mieszkańców

Wrocław, fot. Pixabay

Z najnowszego badania Unii Metropolii Polskich wynika, że Wrocław wciąż jest drugim po Warszawie miastem z największą liczbą osób z Ukrainy. W samym Wrocławiu, obywatele Ukrainy stanowią 28% wszystkich mieszkańców.

Choć liczba Ukraińców spadła w maju do 3,37 mln, to nadal stanowili oni wysoki 8-procentowy odsetek mieszkańców Polski – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta powołuje się na najnowsze badanie Unii Metropolii Polskich. Dane te zebrano na podstawie analizy informacji ze smartfonów oraz danych z rejestru PESEL, które uzyskali Ukraińcy przyjeżdżający do Polski od 24 lutego Pokazują one zarówno imigrantów, którzy mieszkali u nas przed wojną, jak i najnowszą falę uchodźców.

Jak się okazuje, w większości badanych miast liczba Ukraińców po kwietniowym szczycie spadła. Choć są dwa wyjątki – to Wrocław i Warszawa. W przypadku Wrocławia to już 28%. Nominalnie najwięcej jest ich w Warszawie (stanowią tam 16% mieszkańców). Z kolei w Rzeszowie, Ukraińcy stanowili 37% wszystkich mieszkańców.

W tym ostatnim przypadku autorzy opracowania zalecają jednak ostrożne wyciąganie wniosków. – Można się zastanawiać, na ile Rzeszów i okolice to tylko przystanek w dalszej drodze do innych miejsc Polski i Europy, a na ile miejsce, gdzie uciekinierzy z Ukrainy są w szczególny sposób nastawieni na względnie szybki powrót do swojego kraju – wynika z opracowania.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”