Chmura wulkanicznego pyłu dotarła nad Polskę! Eksperci wyjaśniają, jakie mogą być tego skutki

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Chmura toksycznego pyłu powstałego po erupcji wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich dotarła nad Polskę. Mapy pokazują jednak, że nie będą to bardzo duże stężenia, zatem nie należy obawiać się gwałtownego wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Z map publikowanych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) wynika, że chmura dwutlenku siarki, powstała w wyniku erupcji wulkanu Cumbre Vieja, wkroczyła do Polski od północnego zachodu i dziś będzie obecna nad większością kraju. Eksperci prognozują, że stężenia substancji toksycznych będą niewielkie.

Prognozy pogody na najbliższe dni nie przewidują opadów deszczu, więc wulkaniczna chmura będzie raczej nieszkodliwa i kwaśne deszcze w Polsce nam nie grożą. Należy jednak pamiętać, że wulkan nadal pozostaje aktywny. Nie wiadomo, czy w najbliższych dniach lub tygodniach czekają nas kolejne wyrzuty lawy.

Hiszpański wulkan Cumbre Vieja, położony na wyspie La Palma, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów archipelagu. Wybuchł 19 września 2021 r., pierwszy raz od 50 lat. Według najnowszych danych lawa uszkodziła już 1548 gospodarstw, przy czym całkowicie zniszczonych zostało ok. 1,1 tys. domów.

Źródło: Onet.pl