Ceny biletów kolejowych mogą spaść. Ministerstwo Finansów rozważa obniżkę VAT-u

for. Wikimedia

Ministerstwo Finansów podjęło działania mające na celu obniżkę podatku VAT na bilety kolejowe. Wszystko przez podwyżki cen w PKP Intercity. Niewykluczone, że stawka zostanie obniżona do zera.

REKLAMA

“Ze względu na rosnące ceny energii, dostosowujemy cennik biletów do sytuacji rynkowej. Ceny bazowe biletów jednorazowych wzrosną średnio w wysokości 17,8 proc. dla kat. EIP (Pendolino), 17,4 proc. dla kat. EIC i 11,8 proc. dla kat. TLK/IC” – przekazała spółka w komunikacie zatytułowanym “Aktualizacja cen biletów PKP Intercity“. Nowe ceny zaczęły obowiązywać od 11 stycznia. Podróż na trasie Warszawa-Kraków to po podwyżce koszt prawie 200 zł w drugiej klasie. 

Ministerstwo Finansów przekazało w komunikacie dla Radia ZET, że pracownicy resortu “analizują różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym, jak i poza podatkowym”. Z wcześniejszych doniesień wynika, że resort finansów może brać pod uwagę obniżenie podatku VAT. Obecnie stawka wynosi 8 proc., a po zmianach ma zostać obniżona do zera. Nowa stawka może być wprowadzona na przewozy pasażerskie, na bilety kolejowe, ale także inne bilety w transporcie krajowym. 

Na taką zmianę zgodę musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska. Co ciekawe, taka zerowa stawka VAT na bilety kolejowe obowiązuje w Finlandii od 1 stycznia. Pasażerowie mogą korzystać z tańszych podróży do 30 kwietnia 2023 roku. To przełożyło się na większe zainteresowanie przejazdami koleją w tym kraju. O wprowadzenie podobnego rozwiązania w Polsce apelowali niedawno posłowie Konfederacji, którzy proponowali również wpuszczenie na rynek prywatnych przewoźników.

Źródło: Radio ZET

REKLAMA