Były minister finansów Tadeusz Kościński powołał instytut. Za prawie milion złotych wydał dwie publikacje

Tadeusz Kościński, fot. flickr / OECD

W kwietniu ubiegłego roku ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński powołał Instytut Finansów. Tegoroczny budżet jednostki to 6,4 mln zł, a w dorobku ma jedynie dwie niezbyt obszerne publikacje.

REKLAMA

Dziennik “Rzeczpospolita” przyjrzał się działalności Instytutu Finansów, publicznego think tanku, powołanego w kwietniu ubiegłego roku przez ówczesnego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. W 2021 roku instytut był finansowany z rezerwy celowej budżetu państwa, a jego wydatki wyniosły 860 tys. zł.

Za te pieniądze wydano zaledwie dwie publikacje: „Rola państwa w kreowaniu rozwoju” oraz „Płatności gotówkowe i bezgotówkowe”. Oba wydania liczą zaledwie kilkadziesiąt stron. Warto przypomnieć, że płatności bezgotówkowe to konik byłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Dziennikarze “Rz” zapytali resort o wydatki instytutu. Wydział prasowy odpowiedział, że „rok 2021 został w głównej mierze poświęcony na budowanie zaplecza techniczno-administracyjnego instytutu”. Odnosząc się do małej liczby publikacji, MF podkreśla, że „działalność instytutu w głównej mierze nie ma charakteru naukowego, ale analityczny, edukacyjny i popularyzatorski”.

Instytut nie ma rady naukowej, a zarządza nim Łukasz Chrobak, który jednocześnie jest dyrektorem w Fundacji Polska Bezgotówkowa. Jego zastępca, Robert Banach ma etat w Ministerstwie Finansów, gdzie podlega wiceministrowi Piotrowi Patkowskiemu. Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że powstanie instytutu miało pomóc w budowie zaplecza wiceministra, który uchodzi za człowieka premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: rp.pl

REKLAMA